Anunț de selecție mobilități Erasmus+

În perioada următoare va avea loc în școala noastră o sesiune de selecție de beneficiari de mobilități, elevi și cadre didactice, care vor participa la vizita de proiect ce va avea loc în localitatea Šentjur, Slovenia în perioada 24-30 noiembrie 2015. Această vizită de proiect face parte din planul de activități ce se desfășoară în cadrul parteneriatului Erasmus+ din școala noastră.

Concursul de selecție se va avea două părți: evaluarea unui portofoliu de proiect și un interviu în limba de lucru a proiectului.

Pentru elevi, portofoliul de concurs va conține:

 • scrisoare de prezentare ( minim 500 de cuvinte)
 • scrisoare de motivare ( minim 500 de cuvinte)
 • acord parental pentru a participa la mobilitate
 • logo-ul parteneriatului
 • posterul parteneriatului
 • material de prezentare a localității Sentjur, Slovenia
 • minidictionarul cu expresii și termeni uzuali în limba de lucru a parteneriatului și în limbile tărilor partenere (minim 30 de cuvinte/expresii)
 • minidicționarul cu termeni științifici în limba de lucru a parteneriatului și în limbile tărilor partenere (minim 30 de cuvinte/expresii)
 • mimim câte 3 mesaje pe fiecare din grupurile Reach de Sky (RO) și Reach the Sky
 • minim 5 fotografii cu observații astronomice de zi sau de noapte
 • un articol pe teme de astronomie (minim 1000 de cuvinte)

selectie slovenia elevi

Selecția cadrelor didactice pentru aceste mobilități Erasmus+ va avea loc joi, 12 noiembrie 2015, ora 14 în sala Info1.  Întâlnirea de informare a celor interesaţi să participe la selecţie va avea loc marți 10 noiembrie 2015, ora 14 în sala Info1. Și pentru cadrele didactice concursul va consta în evaluarea portofoliului de concurs și un interviu în limba de lucru a parteneriatului.

Portofoliul de concurs va conține:

 • scrisoare de prezentare în limba engleză(minim 500 de cuvinte)
 • scrisoare de motivare în limba engleză(minim 500 de cuvinte)
 • planul unei activități de astronomie integrat în curriculumul predat de candidat (în limba engleză)

 

selectie slovenia profi

 

erasmus-logo1

– This project has been funded with support from the European Commission. This site reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. –

Comments are closed.