Luceafărul a strălucit la liceu

Ziua de 15 ianuarie, aleasă ca Ziua Culturii Naționale, reprezintă data nașterii poetului național al românilor, Mihai Eminescu (1850-1889).

Criticul literar Titu Maiorescu, mentorul „Junimii”, spunea despre marele poet: „Pe cât se poate omenește prevedea, literatura poetică română va incepe secolul al XX-lea sub auspiciile geniului lui și forma limbei naționale, care si-a găsit în poetul Eminescu cea mai frumoasă înfăptuire până astăzi, va fi punctul de plecare pentru toată dezvoltarea viitoare a veșmântului cugetării românești.”

Pentru a marca evenimentul, elevii clasei a IX-a B, de la Liceul Teoretic „Gheorghe Lazăr” din Pecica, așa cum se cuvine filologilor/umaniștilor, au susținut un mic progam cultural-artistic închinat marelui nostru poet. Au recitat poezii, dar în același timp au avut loc și discuții libere despre opera și viața poetului, dar și o expoziție de carte având ca temă documente de bibliotecă referitoare la viața și opera Luceafărului poeziei românești.

Comments are closed.