Mihai Eminescu omagiat de elevii Liceului Teoretic „Gheorghe Lazăr“

Valoarea inestimabilă a operei eminesciene pentru cultura română a fost readusă în atenția elevilor Liceului Teoretic „Gheorghe Lazăr” de către profesorii de Limba română care au coordonat diferite activități chiar pe 15 ianuarie, data la care s-a născut Mihai Eminescu. Sub îndrumarea doamnei profesor Loredana Rusu, elevii din clasa a V-a B și a VIII-a A au realizat, pe bază de proiect, planșe de prezentare complexe în care au surprins aspecte importante ale activității poetului, pe care le-au ilustrat prin desene și fotografii. Doamna profesor Camelia Chifor a adus în atenția elevilor din clasele a V-a A și a VI-a B câteva din volumele marelui poet din care aceștia au recitat. Elevii clasei a VI-a A s-au întrecut într-un concurs referitor la viața și opera lui Mihai Eminescu coordonați fiind de domnul profesor Bogdan Moțica. Un alt concurs cu titlul „Mihai Eminescu prin ochi de copil” a fost organizat de doamna profesor Adina Tătaru la clasa a VII-a A. Sub coorodnarea doamnei profesor Tătaru, elevii clasei a XII-a A au pregătit câteva prezentări PPT, cu sprijinul doamnei profesor Petra Berindea, și au recitat din poeziile traduse în limbile franceză, engleză, maghiară și italiană, iar elevii din clasa a XII-a B au recitat poezii, au prezentat eseuri și citate despre viața și opera eminesciană. În acest fel a fost omagiat poetul național Mihai Eminescu și s-a marcat Ziua Culturii Naționale.

Comments are closed.