Mobilitate individuală Comenius

 „Outdoor education” sau Experienţă suedeză în natură


Prof. Szedlak Simona, de la Grupul Şcolar „Gheorghe Lazăr” Pecica, ne scrie despre participarea la cursul de formare „Outdoor Environmental Education”, în Suedia, prin câştigarea unui grant Comenius, secţiunea – mobilităţi individuale. „Acest curs a fost organizat de Kinda Education Centre din Kisa, prin prof. Margrit Hensler, într-o mică aşezare rurală, Rimforsa, la 35 km de oraşul Linkoping.

M-am bucurat să mă număr printre cei 20 de participanţi din cele 9 ţări ale Europei: Franţa, Belgia, Polonia, Slovacia, Slovenia, Grecia, Italia, Spania, România. Săptămâna a fost extrem de bine organizată, presupunând derularea unor cursuri susţinute de profesori de la Universitatea din Linkoping (Suedia), Universitatea Charles din Praga (Cehia), desfăşurarea unor jocuri în natură, a unor activităţi cum ar fi: călătorie în timpul vikingilor, canoe pe Lacul Asunden, realizarea unor excursii la Rezervaţia Naturală Hallstad Angar, rezervaţie de pajişte şi pădure, la Grota Trollegater, vizite la Şcoala Primară din Rimforsa şi Liceul din Kisa.

Educaţia în natură încearcă să anime multiplele noţiuni, concepte abstracte ale diferitelor discipline, prelungind perioada de concentrare a atenţiei, sporind curiozitatea, dorinţa copilului de implicare activă în desfăşurarea diferitelor activităţi, încrederea în sine şi în ceilalţi, formarea unor abilităţi practice. Recentele studii au arătat că educaţia elevului ar trebui să urmeze o veche teorie:

«Aud şi uit, văd şi îmi amintesc, fac şi înţeleg»”.


comeniusmic

DISCLAIMER

This project has been funded with support from the European Commission.
This site reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.